Supernova u galaksiji M82
Uzbudljiva vijest! U galaksiji Messier 82 pojavila se supernova! M 82 je sjajna galaksija u zviježđu Velikog medvjeda. Amateri astronomi često ju promatraju zbog zanimljivog oblika i nekih detalja koji se mogu nazirati. Vidi se već i dalekozorom, a uz pomoć teleskopa je prekrasna u kombinaciji sa obližnjom galaksijom M81 budući da obje stanu u vidno polje na manjim povećanjima. Obje se nalaze u susjedstvu Mliječnog puta, udaljene oko 11 milijuna svjetlosnih godina.

Supernova je dakle eksplodirala prije 11 milijuna godina, ali njena svjetlost tek sada dolazi do Zemlje. Sa magnitudom 11, ovo je jedna od najsjajnijih supernova u posljednje vrijeme. Sjajnija je bila tek SN 1993J (1993 označava godinu otkrića) i to, zanimljivo, u susjednoj galaksiji M81, te naravno poznata SN 1987A u Velikom magellanovom oblaku, satelitskoj galaksiji Mliječnog puta. Magnituda 11 dovoljno je sjajna da se može uočiti manjim amaterskim teleskopom promjera 4″ (100mm) sa tamnog neba. Iz grada ipak preporučam teleskope većih promjera, od 6″ (150mm) na više.

Za pronaći galaksije M81 i M82 će vam trebati malo truda jer se nalaze na dijelu neba gdje nema sjajnih zvijezda koje bi mogle služiti za star-hoppinjg. Kao pokazivače možete koristiti zvijezde Phad i Dubhe te produžiti teleskop u tom smjeru za jednu duljinu njihove međusobne udaljenosti. U tom području pokušajte identificirati trokut zvijezda “iznad” pozicije M81 i M82 (u tražilu će slika biti okrenuta!) koji svojim šiljastim kutem otprilike pokazuje prema galaksijama.

Galaksije ne bi trebao biti problem identificirati, no iz grada će se sigurno činiti bljedunjave. Odaberite večer kada je nebo bistro i pričekajte da vam se oči dovoljno naviknu na tamu. nastojte da u blizini nema rasvjete koja vam direktno tuče u oči – ako treba, prekrijte glavu ručnikom ili barem imajte stalno zatvoreno oko s kojim gledate u okular dok ga ne koristite za promatranje.

Oko M81 i M82 nalaze se još dvije galaksije, NGC 2976 (na fotografiji gore lijevo) i NGC 3077 (dolje u sredini), 10. magnitude. Dovoljno su sjajne za manje amaterske teleksope, pa ako imate vedro, bistro nebo, nemojte ih preskočiti! Sličan prizor vjerojatno promatraju neke civilizacije u tim galaksijama, no sigurno se nitko od njih ne sjeća supernove koja je eksplodirala prije 11 milijuna godina…
Više informacija pročitajte na web stranicama Astronomy i Sky & Telescope.

Tags In
Related Posts
2 Comments
Leave a Reply Cancel reply
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.
Traži
Dobrodošli!
Popularno
Najnovije objave
Space.com News
- Boeing Starliner Orbital Flight Test 2: Live updates
- On This Day In Space: May 19, 2000: STS-101 launches with 1st 'Glass Cockpit'
- Everything we know about Starfield: Release window, platforms, trailers & more
- Save over $260 on the Snapmaker A350T 3D printer at Amazon
- The first NASA astronauts to ride Boeing's Starliner are watching its uncrewed OFT-2 test launch closely
- Boeing's Starliner spacecraft will launch on a crucial NASA test flight today. Here's how to watch live.
Astronomy News
- <i>Watch</i>: SpinLaunch flings camera toward space
- <i>101 Must-See Cosmic Objects</i>: Maffei 1
- Earthbound space dust comes from solar system's edge
- <i>Ask Astro</i>: How can a photon be massless?
- How we captured the first image of the supermassive black hole at the center of the Milky Way
- Say hello to Sagittarius A*, the black hole at the center of the Milky Way
Zaboravio si SN 2011fe u M101, magnituda 9.9 🙂
Hvala na infu! Nadam se da će prestići tu magnitudu 😉