Tranzit Merkura preko Sunca i kako ga fotografirati

Uskoro će se iz Hrvatske moći vidjeti zanimljiva pojava – tranzit Merkura preko Sunca. Iako planeti Sunčevog sustava kruže oko Sunca otprilike u istoj ravnini, orbite su im ipak malo nagnute. Zbog toga unutarnji planetu, Merkur i Venera, obično prolaze malo ispod ili iznad sunčevog diska. I dok su tranziti Venere su prilično rijetki, tek po dva puta svakih stotinjak godina, tranziti Merkura su ipak češći jer se Merkur nalazi bliže Suncu. U jednom stoljeću bude 13 ili 14 tranzita Merkura. Prethodni tranzit je bio 2016., no do sljedećeg ćemo se načekati jer će biti tek 2032. godine.

Tranziti Merkura su vidljivi samo kad je Zemlja poravnata sa silaznim ili uzlaznim čvorom Merkura, tj. kad Merkur prelazi s južne strane ekliptike na sjevernu (uzlazni čvor), odnosno sa sjeverne na južnu (silazni čvor). To se kod Merkura događa u svibnju (silazni) i studenome (uzlazni).

Tranzit Merkura, 9. 5. 2016.

Iz Hrvatske će se 11. studenog vidjeti samo početak tranzita. Kad Merkur dođe otprilike do sredine sunčevog diska, Sunce će početi zalaziti. Tranzit počinje u 13:35, a Sunce zalazi u 16:28 po lokalnom vremenu (vrijedi za Zagreb).

Za promatranje tranzita obavezno će vam trebati teleskop jer je Merkur vrlo malen, tako da ga se neće moći uočiti prostim okom ili dvogledom. Prilikom promatranja, obavezno je potrebno koristiti kvalitetan filter za Sunce! Sunce se ni u kom slučaju ne smije gledati teleskopom bez zaštitnog filtera jer je intenzitet toliki da izaziva trenutno slijepilo! Filter obavezno mora biti kupljen u specijaliziranoj trgovini, nipošto se nemojte igrati bilo kakvom improvizacijom! Nikakve maske za varenje, neutralni filteri, ne isplati se riskirati jer pravi filteri za opažanje Sunca nisu skupi i lako ih je nabaviti, bilo da se radi o popularnoj Baader foliji ili staklenim filterima. U Hrvatskoj se filteri mogu kupiti u Teleskop centru te OI Optimusu. Filteri za Sunce se postavljaju isključivo ispred objektiva, prije nego što svjetlo prođe kroz leću ili zrcalo.

Tranzit Venere preko Sunca. Pentax 105 SDP + Canon 7D.

Za fotografiranje događaja će vam također biti potreban filter. Fotografirati se može bilo kojim aparatom, pa i mobitelom, ali najbolje će biti napraviti fotografiju aparatom sa izmjenjivim objektivima u primarnom fokusu teleskopa. Za povećanje žarišne duljine, a time i slike na aparatu, iskoristite barlow leću. Prilikom fotografiranja obavezno koristite “mirror lock up” opciju ako fotkate DSLR aparatima. Udarac zrcala na refleksnim aparatima zatresti će teleskop i aparat, pa će slika biti mutna. Upotrijebite i odgodu okidanja od nekoliko sekundi, iz istog razloga. Po mogućnosti koristite daljinski/žičani okidač, a obavezno okinite nekoliko uzastopnih fotki da kasnije odaberete najoštriju.

Potpuna pomrčina Mjeseca, 21.1.2019.

Prošle godine smo imali veliki spektakl s istovremenom opozicijom Marsa i potpunom pomrčinom Mjeseca. Evo nam se sprema još jedna potpuna pomrčina, ali ovaj put samo za hard core ljubitelje amaterske astronomije! Naime, pomrčinu ćemo moći vidjeti u ponedjeljak, 21. siječnja, tek u ranim jutarnjim satima pred svitanje.

Ulazak Mjeseca u zemljinu polusjenu počinje u 03:36 po lokalnom vremenu (vrijedi za Zagreb, u ostalim dijelovima Hrvatske razlike su tek nekoliko minuta), ali tek kasnije će se primjetiti zatamnjenje Mjeseca. Zemljina sjena počinje prekrivati Mjesec u 04:33 i tada možemo vidjeti rub sjene koji polako počinje nagrizati Mjesec.

Djelomična pomrčina Mjeseca, 7.8.2017.

Totalitet započinje tek u 05:41 – Mjesec će biti u smjeru zapada, na zalasku, i lagano se približavati horizontu. To znači da trebate pronaći pogled na horizont bez prepreka jer će se na početku totaliteta Mjesec nalaziti na samo 18° visine iznad obzora. Maksimum pomrčine je u 06:12, a tada će se Mjesec spustiti na 13°, dok je kraj u 06:43 i 8° visine. Mjesec zalazi u 07:38.

Ukupno trajanje totaliteta je oko 60 minuta i u cijelosti je vidljivo iz Hrvatske. Zapravo je jako zgodno da će se Mjesec nalaziti blizu obzora. Poznata je optička varka da nam Mjesec izgleda znatno veći kad se nalazi blizu horizonta (iako u stvarnosti nije), pa će doživljaj vizualno biti ljepši nego da je visoko na nebu. To je i dobra prilika za fotografe da uhvate pomračeni Mjesec uz nekakav pejzaž ili panoramu grada. Točnu poziciju Mjeseca za vrijeme pomrčine pogledajte na Mooncalc webu.

Sekvenca potpune pomrčine Mjeseca, 2009.

Informacije o fotografiranju pomrčine Mjeseca pogledajte u ovom članku.

Copy-paste novinarima i svima koji smatrate da vam je tekst bio dovoljno informativan, molim donirajte koju kunicu za trud 😉

Radionica astrofotografije u Korenici, 11.-13. 5. 2018.

Ponovo ću voditi radionicu astrofotografije u Korenici! Održati će se za vikend 11.-13. svibnja. Kotizacija 250kn uključuje – smještaj u učeničkom domu (uredne dvokrevetne sobe s kupaonicom), 2-3 obroka dnevno. Potrebno je ponijeti laptope (za obradu snimljenih fotografija) i stative za fotoaparate.

Ove godine ćemo zahvaljujući sponzorstvu Neo Orbisa, zastupnika za Ricoh i Pentax, imati priliku testirati novi Pentax K-1 Mark II (koji ima integriranu opciju praćenja zvijezda) te Ricoh Theta V kameru za snimanje 360 stupnjeva 4K videa. Biti će vrlo zanimljivo vidjeti kako se ti aparati nose s izazovom astrofotografije!

Post from RICOH THETA. #theta360 – Spherical Image – RICOH THETA

Prijave na Facebook event ili na e-mail adresu: nikola@adk.hr. Za Prijavu je potrebno uplatiti polog od 150kn na IBAN HR8024000081105690462.

PROGRAM

11.05.2018. – Petak

Dolazak sudionika do 17h

18:00 – Večera
19:00 – Uvodno predavanje
20:00 – Dr. Goran Hudec – Naseljavanje Sunčeva sustava
21:30 – Praktičan rad: jednostavna astrofotografija sa stativa i barndoora, timelapse

12.05.2018. – Subota

09:00 – Doručak
10:00 – Radionica: obrada fotografija snimljenih u petak
13:00 – Ručak
14:00 – Radionica: nastavak obrade fotografija
18:00 – Večera
20:00 – Ogren Variola – Zvijezde,planeti,asteroidi
21:30 – Praktičan rad: astrofotografija

13.05.2018. – Nedjelja

09:00 – Doručak
10:00 – Radionica: obrada astrofotografija
13:00 – Ručak

Promatranje u Lovincu

U subotu, 15.7 u Lovincu održati ću predavanje nakon kojega će biti promatranje teleskopom na izletištu Cvituša. Kako u ovim ljetnim danima noć dolazi kasno, sumrak ćemo iskoristiti za prepoznavanje zviježđa i drugih astronomskih ljepota pomoću zelenog lasera. Lovinac je odlično mjesto za astronomska promatranja, lako dostupno automobilom, a daleko od većih gradova i svjetlosnog onečišćenja. Dođite, biti će super 🙂

Tranzit ISS-a preko Mjeseca!

Iz Hrvatske će se u ponedjeljak moći vidjeti (prividni) prelet Međunarodne svemirske postaje (ISS) preko Mjesečevog diska! Svemirsku postaju ovih dana možemo lako vidjeti iz cijele Hrvatske u večernjim satima, ponekad i dva puta u jednoj večeri (provjerite link za točno vrijeme).

Preleti svemirske postaje na noćnom nebu nisu rijetkost. Postaja je velika i može se lako uočiti. Sjaj joj može biti poput najsjanijih planeta, Jupitera i Venere. Upravo prije nekoliko dana fotografirao sam širokokutnim objektivom večernji prelet iz centra Zagreba dok se u HNK održavala dodjela nagrada “Večernjakova ruža”. Postaja je prividno prošla kroz zviježđe Orion, a na desnom rubu fotografije vidljiv je i Mjesec.

Prelet ISS-a kod HNK, 31.3.2017.

Ponekad orbita ISS-a prividno prolazi točno preko sunčevog ili mjesečevog diska. Takvi tranziti nisu rijetkost, no koridor vidljivosti je vrlo uzak, svega par kilometara od središnje linije. U ovom slučaju koridor je širine 11 km. Svemirska postaja orbitira na visini od 400 km, no u trenutku tranzita neće biti ravno iznad naših glava u zenitu već će do nje biti oko 1000 km “zračne linije”.

Gdje se može vidjeti?

Tranzit prolazi kroz centar Zagreba, pa će se vidjeti iz cijeloga grada. Zanimljivo je da centralna linija prolazi gotovo točno preko Zagrebačke zvjezdarnice! Smjer gibanja je od sjeverozapada prema jugoistoku.

Centralna linija tranzita ISS-a preko Mjeseca za ponedjeljak, 10.4.2017., Zagreb

Tranzit će trajati 2.52 sekunde, a preko središta Mjeseca prolazi u 21h 01m 08s.

Centralna linija kroz Hrvatsku prolazi blizu Zaprešića, Kutine i Nove Gradiške, ugrubo u smjeru autoceste A3. Što je lokacija istočnije i tranzit će biti nešto kasnije. U Zaprešiću je u 21:01:06, Kutina 21:01:15, Nova Gradiška 21:01:20. Detaljne informacije potražite na Google Maps karti:

 

Kako promatrati?

Netom prije tranzita preko Mjeseca svemirska postaja će ući u Zemljinu sjenu. To je dobro jer će preko Mjeseca proći samo tamna silueta, pa će postaju biti lakše uočiti na sjajnom disku. Obavezno pratite prostim okom prelet postaje preko noćnog neba – proći će nam direktno u zenitu i tada će postići sjaj od čak -3.9 magnitude!

Putanja Međunarodne svemirske postaje na nebu, 10.4.2017.

Za promatranje će ipak biti potreban teleskop. Bilo koji teleskop će biti dobar. Povećanje ne mora biti veliko, 50-100x, tako da cijeli Mjesec stane u vidno polje. Mjesec će biti blizu obzora, a postaja se prividno udaljavati od promatrača, pa tako i ovaj tranzit traje relativno dugo. Nažalost, sama postaja biti će malena. Promatrajući prostim okom vidjeti će se tek malena crna točkica kako juri preko Mjeseca. Smjer gibanja na donjoj simulaciji je odozgo prema dolje. Simulacija odgovara za središnju liniju tranzita – ako niste točno na liniji, putanja će ići malo lijevo ili desno od nacrtane!

Putanja Svemirske postaje preko Mjeseca, 10.4.2017.

Može li se tranzit snimiti?

Fotografiranje/snimanje tranzita je moguće, ali će biti jako teško. Morati ćete koristiti jaki teleobjektiv ili fotkati kroz teleskop. Za fotografiranje kroz teleskop trebate koristiti aparat sa izmjenjiivim objektivima, T2 navoj i T2 adapter koji se stavlja u fokuser teleskopa. Tako se teleskop koristi kao veliki teleobjektiv. Da bi fotografija bila zadovoljavajuća, teleskop mora biti na čvrstom stativu! Vrijeme ekspozicije treba biti što kraće – najviše 1/1000 sekunde. Ovisno o tome podesite ISO. F-broj možete birati samo ako koristite teleobjektiv. U tom slučaju ga zatvorite za dvije blende da slika bude oštrija.

Fotografiranje će biti teško jer prije svake fotografije se diže zrcalo, što proizvodi vibracije i slika će biti neoštra. Trebalo bi koristiti mirror lock up u kombinaciji sa burst okidanjem – opcija koju rijetko koji aparat ima. Zato bi bilo najbolje snimati HD video (ili još bolje, 4K!) sa najvećom mogućom FPS vrijednosti. Naravno, počnite snimati barem minutu prije samog tranzita!

Za fotografiranje i snimanje se mogu koristiti i kompaktni ultrazoom aparati. Za njih također vrijedi sve ovo gore napisano.

Tranzit se može snimiti i smatphoneom ako ima mogućnost snimanja videa. U tom slučaju ćete snimati objektivom aparata na mobitelu kroz okular (tzv. afokalna projekcija). Ovdje je problem držati objektiv na odgovarajućoj poziciji blizu okulara. Samo s rukama ćete teško moći držati mobitel bez da vam slika bježi. Postoje adapteri kojima se mobitel postavi na okular. Ja koristim Carson adapter. nabavio sam ga preko Amazona, sumnjam da se kod nas može naći nešto slično što je odmah dostupno u trgovinama. Ako sam u krivu, molim ostavite komentar!

Snimka tranzita biti će slična videu ispod, s time da će dulje trajati i postaja će biti manja:

Pogledajte i jednu vrlo kvalitetnu snimku tranzita, no tada je postaja bila osvijetljena Sunčevom svjetlosti:

Nadajmo se da će biti vedro! Sretno svima s promatranjem, a ako uspijete nešto snimiti, ostavite komentar ili pišite na moj Facebook page!

Croatia Full of Stars – izložba!

Čast mi je najaviti prvu izložbu projekta “Croatia Full of Stars”! U ugodnom ambijentu legendarnog gornjogradskog kafića “Pod starim krovovima” u Basaričekovoj ulici, poznatog svratišta “k Žnidaršiću” iz kultnog filma “Tko pjeva zlo ne misli” možete uživati u fotkama pejzaža hrvatskih otoka pod bogatim zvjezdanim nebom i Mliječnom stazom. Fotografije ste vjerojatno već vidjeli, ali sigurno će ih biti bolje pogledati uživo.

fb_coverVeći dio od tridesetak izloženih fotografija upravo su pejzažne fotke koje sam snimio prošlo ljeto sa kvarnerskih otoka, ali biti će prisutne i druge lokacije. Tu ih je i nekoliko koje snimljenih sa CCD kamerom kroz teleskop.

Otvorenje je u četvrtak u 19h, a čast mi je najaviti voditelja astronomske radio emisije “Andromeda”, g. Ante Radonića, koji će održati uvodnu riječ. Izložba će biti postavljena do 25. listopada.

Ovom izložbom i projektom #croatiafullofstars želim ukazati na gubitak ljepota zvjezdanog noćnog neba koje je od strane UNESCO-a proglašeno zaštićenom prirodnom baštinom. Mliječni put i brojne zvijezde još uvijek su dobro vidljivi s naše obale i otoka te su predmet divljenja i stranih i domaćih turista. Hrvatska, kao atraktivna turistička destinacija jedna je od rijetkih u Europi koja može posjetiteljima ponuditi “hotel sa milijun zvijezdica”. Beskrajno zvjezdano nebo ipak nas, uz Šimićevu “Opomenu”, upozorava na naše mjesto pod nebeskim svodom kojeg smo ispod blještećih neona i šarenih reklama tijekom posljednjih desetljeća očito zaboravili.