Komet Holmes – struktura
Snimke kometa su često lijepe za vidjeti, ali s druge strane ne govore puno o samoj strukturi komete, odnosno mlazovima materijala koji odlaze sa površine i formiraju komu i rep. Da bi se otkrila struktura mlazova unutar kome, koristi se “rotational gradient” filter (Larson-Sekanina filter je jedna njegova verzija). Program Iris je jedini besplatni program koji ima mogućnost upotrebe rotational gradient filtera. Iako program nije baš intuitivan, ovaj filter je lako koristiti i s njime eksperimentirati. Na stranicama postoji tutorial za obradu snimki kometa, a ovdje ću opisati postupak koji sam ja koristio.
Snimku kometa sam stackirao i obradio u DeepSkyStackeru. Zatim, snimku sam croppao oko komete jer ostali dio fotografije i onako nije bitan. Croppana fotografija se učita u Irisu. Budući da je Iris malo “poseban” potrebno je namjestiti “treshold” prozor da se jasno vidi jezgra komete Taj prozor je vidljiv odmah nakon startanja programa i učitavanja snimke. Da bi se točno odredila jezgra komete, potrebno je pročitati vrijednosti u prozoru ”output” – meni ”analysis” -> “display data”. Kada se klikne na dio za koji se smatra da je jezgra dobiju se podaci o x i y koordinatama te intenzitetu (sjaj). Potrebno je pronaći točku gdje je taj intenzitet najveći – na tom jestu se najvjerojatnije nalazi jezgra.
U meniju “processing” na dnu se nalazi opcija “rotational gradient” gdje je potrebno upisati koordinate središta i kut rotacije. Sa kutom rotacije se treba poigrati dok ne dobijemo smisleni rezultat. U mom slučaju to je bio kut od 22 stupnja.
Na mojoj snimci nema baš previše detalja, no ipak se vidi par mlazova, a do izražaja je došao vanjski omotač koji je s lijeve strane zgusnutiji, a desno u smjeru erupcije difuzniji. Kvalitetnije snimke bi možda pokazale i strukturu unutar najsjajnijeg dijela komete koja se ovdje tek nazire.
Related Posts
3 Comments
Leave a Reply Cancel reply
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.
Traži
Dobrodošli!
Najnovije objave
Space.com News
- NASA rockets search for hurricane-like swirls at the edge of space
- James Webb Space Telescope finds no atmosphere on Earth-like TRAPPIST-1 exoplanet
- 'All Systems Are Go' Snoopy stage show debuts at NASA visitor complex
- Anycubic Photon Mono X2 review
- 'The Center Seat: 55 Years of Star Trek' docuseries lands on home video
- Pictures from space! Our image of the day
Astronomy News
- Rocky exoplanet around TRAPPIST-1 is too hot for an atmosphere
- <i>Ask Astro</i>: How far back in time can the James Webb Space Telescope see?
- What is dark matter? This Week in Astronomy with Dave Eicher
- Ingenuity helicopter nears 50th flight on Mars
- Neighborhood watch: Hubble spots a tiny amorphous galaxy in the local universe
- <i>The Sky This Week:</i> Conjunctions galore!
Bobo covjece, pa ovo je genijalno! Mogu li biti tvoj sljedbenik?!
Svi komplimenti prije svega na ideji a onda i na realizaciji.
Dragi Daže, drago mi je ako pomaže 🙂 Inače, ovo je način na koji se obrađuju snimke kometa, ja sam samo objasnio kako to mogu (besplatno) raditi amateri. Larson-Sekanina filter imaju komercijalni programi za obradu kao šro su MaxIm DL ili Astroart.
… neznalica, sto ces …
Btw, nisam jos ni vidio obrade tim alatom pa i zato valjda ne prepoznajem.
Ah, cijeli je jedan zivot jos predamnom.